Puşkov: Batı'nın Türkiye'nin arzularını zapt etmesi çok zor olacak

Rus Senatör Aleksey Puşkov, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde Ortadoğu ve Güney Kafkasya’da aktif ve bağımsız bir politika güttüğünü, bunun büyük ölçüde Batı'nı siyasi anlamda yenilgisinden dolayı mümkün olduğunu ifade etti. Puşkov'a göre, Batı’nın Türkiye'nin arzularını zapt etmesi çok zor olacak.

Puşkov: Batı'nın Türkiye'nin arzularını zapt etmesi çok zor olacak
Puşkov: Batı'nın Türkiye'nin arzularını zapt etmesi çok zor olacak MedyaTest
Telegram’dan açıklama yapan Puşkov, Türkiye’nin Erdoğan yönetiminde Ortadoğu’da aktif ve bağımsız bir politika güttüğünü ifade etti.

Puşkov, “Türkiye bunu ABD’ye rağmen, ancak ABD’nin Ortadoğu’daki başarısızlığı sayesinde yaptı. Dünyanın nasıl değiştiğini anlamayan, burnunun ötesini göremeyen, hayali bir Rusya tehdidi takıntısına kapılan NATO’nun ‘beyin ölümü’ ve gevşekliği sayesinde yaptı” ifadelerini kullandı.

AB’nin de sadece pasif bir şekilde ABD’yi desteklemekle kaldığını ve bölgede hiçbir bağımsız politikaya sahip olmadığını belirten Puşkov’a göre, Avrupa uzun süre Türkiye’ye ‘gerçekleşmeyecek’ bir AB üyeliği vaat etti, ancak Ankara artık önüne başka hedefler koydu. Bu nedenle şimdi Avrupa’nın karşısında muhatap olması gereken ve üzerinde etki etmesi çok zor olacak bambaşka bir ülke var.

Puşkov, “Şu andan itibaren Batı’nın Türkiye’nin yeni arzularını zapt etmesi çok zor olacak. Avrupalı güçlerin yanı sıra ABD bu emelleri kendi çıkarına kullanmak istiyor, ancak hesap pazara uymayabilir. Erdoğan herkesten bağımsız oynamanın tadını aldı” ifadelerini kullandı.

Puşkov ayrıca siyasi boşluk ve artan kaos nedeniyle Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu ve Güney Kafkasya’da siyasi arenaya, daha önce bu bölgede kilit rol oynayan Rusya da döndü.
aleksey puşkov türkiye-azerbaycan ermenistan-rusya haber oku en son haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya’da nesli tükenmekte olan kaplana araba çarptı
Rusya’da nesli tükenmekte olan kaplana araba çarptı
Yemen'de koalisyona ait savaş uçağı düştü
Yemen'de koalisyona ait savaş uçağı düştü
Bingöl’de otobüs şoföründen örnek davranış
Bingöl’de otobüs şoföründen örnek davranış