Mobius: ABD'de tartışmalı seçim sonucu hisselerde sert düşüşe neden olur

Ünlü yatırımcı Mark Mobius, ABD'de gelecek ay gerçekleştirilecek başkanlık seçiminden tartışmalı bir sonuç çıkması durumunda hisse senedi piyasalarında sert bir düşüş yaşanabileceğini söyledi.

Mobius: ABD'de tartışmalı seçim sonucu hisselerde sert düşüşe neden olur
Mobius: ABD'de tartışmalı seçim sonucu hisselerde sert düşüşe neden olur MedyaTest
Mobius, "ABD seçimleri mahkemede biterse piyasalarda dramatik düşüş yaşanır" dedi.

Mobius Capital Partners kurucusu Mark Mobius, 3 Kasım'da yapılacak ABD seçiminden mahkemede bitecek bir sonuç çıkmasından piyasaların hoşlanmayacağını söyledi.

Mobius, "Eğer seçim sonucu mahkemeye taşınacak olur ise, piyasada gerçek bir düzeltme veya dramatik bir düşüş görebilirsiniz" diye konuştu.

Piyasalar için en iyi seçeneğin Başkan Trump'ın kazanması olduğunu da savunan Mobius, bu görüşüne neden olarak Başkan Trump'ın vergi indirimi sözü vermesini, demokratların ise kurumlar vergisini ve yüksek gelirli kesimlerden alınan vergileri artırmayı planlamalarını gösterdi.

Mobius Capital Partners'ın kurucularından dünyaca ünlü yatırımcı Mark Mobius, Cuma günü, ABD başkanlık seçiminden çıkacak tartışmalı bir sonucun hisse senedi piyasalarında sert bir düşüşe neden olabileceğini söyledi.

Mobius, CNBC'de yaptığı değerlendirmede 3 Kasım seçiminden haftalar ya da aylar sonra kazananın belli olmaması halinde sonuçların ne olacağına ilişkin soruya, "Bu gerçek bir durum ve gerçek bir sorun." diye yanıtladı.

"Bu gerçekleşirse, o zaman gerçekten başımız belada demektir." diyen Mobius, piyasaların bu durumdan hoşlanmayacağını ve "piyasada gerçek bir düzeltme ya da sert bir düşüş" yaşanabileceğinin altını çizdi. Mobius, "Yani bu çok ama çok büyük bir sorun." dedi.

Seçimi kaybettiği belirtilen adayın sonucu kabul etmemesi ya da sonuçların meşruluğunu sorgulaması durumunda böyle bir gelişme olabilir. ABD Başkanı Donald Trump, seçim sonuçlarını kabul edip etmeyeceğini söylemeyi yakın zamana kadar sık sık reddederek, Joe Biden'ın kazanması durumunda kolay bir geçiş olmayacağı konusunda endişelere sebep olmuştu.

"Piyasaların ne kadar düşeceği anlaşmazlığın ne kadar süreceğine göre değişir." diyen Mobius, tartışmanın yüksek mahkemeye taşınması durumunda kazananın belirlenmesi sürecinin uzun bir zaman alacağını ve daha fazla belirsizlik oluşacağını, piyasaların bu durumdan "nefret ettiğini" söyledi.

Mobius, tartışmalı seçim sonucu riskine karşı hedge olarak ekonomik gerilemelere karşı bir ölçüye kadar korumalı olan şirketlere, yani güçlü bilançosu olan ve ürün ve hizmetlerine yönelik talebi koruyabilen ya da artıran şirketlere yatırım yaptığını söyledi.
mark mobius haber oku ünlü yatırımcı abd seçimleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya’da nesli tükenmekte olan kaplana araba çarptı
Rusya’da nesli tükenmekte olan kaplana araba çarptı
Yemen'de koalisyona ait savaş uçağı düştü
Yemen'de koalisyona ait savaş uçağı düştü
Bingöl’de otobüs şoföründen örnek davranış
Bingöl’de otobüs şoföründen örnek davranış